Туберкулозата се причинява от туберкулозният бактерий, който се запазва в храчки, отделяни в околната среда от болен, дори и след тяхното изсъхване. В тъмно и влажно помещение туберкулозният бактерий може да издържи с години, но попаднал на пряка слънчева светлина той загива след около 10 минути.
За основен източник на зараза се приема болният от белодробна туберкулоза човек. Болестта се разпространява много лесно, по въздушно-капков път, при среща с болен. Заразяването може да стане при кихане и кашляне, но е възможно да се заразите и само при разговор с болен от туберкулоза.
Най-честите рискове за развитие на заболяването са прекият контакт с болен от туберкулоза, алкохол, тютюнопушене, различни хронични заболявания при пациентите, слаба имунна система.
За основни признаци на заболяването се приемат болка в гърдите, повишена температура, кашлица, храчки, примесени с кръв, умора, отпадналост, загуба на тегло.
Заболяването засяга основно дихателните органи. В редки случай може да засегне и други органи и системи.
Важно е да знаем, че туберкулозата е социалнозначимо хронично инфекциозно заболяване, но в днешни дни медицината успешно се справя с нейното лекуване и възстановяване на пациента.