Преди 2 месеца на 45-годишната майка на Рабие Хайрула, първи курс студентка по медицина в Медицински университет в Пловдив, е поставена онкологична диагноза със стомашна локализация. С големи усилия семейството събира 5000 евро и пациентката е оперирана в Турция. След интервенцията се връща в България и започва химиотерапевтично лечение в МБАЛ „Централ Хоспитал“.
„Първият курс се проведе преди месец и приключи успешно, но останахме неприятно изненадани, когато дойдохме този месец за втория, защото разбрахме, че медикаментът за химиотерапия – Cisplatin Accord 50 mg/50 ml липсва“, заявява Хайрула. Семейството веднага взема мерки, доставя го от Турция и жената ще продължи лечението си.
„Как може толкова важно лекарство да липсва, без него химиотерапията се проваля, а това означава, че състоянието на болните ще се влоши, възмущава се дъщерята. Тя пита: Защо не се доставят лекарствени препарати за най-тежко болните, след като у нас се внася какво ли не. Защо трябва ние да си купуваме медикаменти, не сме длъжни, ние сме здравноосигурени? Не е само майка ми, какво ще стане с останалите пациенти“.
Рабие Хайрула подава сигнал до национални и местни медии за липсващия медикамент Cisplatin Accord 50 mg/50 ml.
„Запозната съм с проблема – от края на февруари 2016 г. фирма „Фармаконс“-АД преустанови вноса за страната на медикамента Cisplatin Accord 50 mg/50 ml“, заяви управителката на МБАЛ „Централ Хоспитал“ д-р Надежда Крумова. Затова количеството на медикамента е изчерпано на фармацевтичния пазар в България.
Затова ръководството веднага е предприело мерки, с които да помогне на своите пациенти. На 11 март д-р Крумова е изпратила писмо до Министерство на здравеопазването и до Изпълнителната агенция по лекарствата, в което моли на лечебното заведение да се разреши вносът на 500 флакона от медикамента директно от производителя Accord-Румъния. Така ще се обезпечат нуждите на болницата за 3 месеца, аргументира се управителката. В писмото тя декларира, че доставените количества няма да се използват с търговска цел, а само и единствено за хоспитализираните пациенти.
Лекарството се прилага при повечето терапевтични схеми за лечение на рак – самостоятелно или по-често в комбинация с други цитостатици – при рак на пикочния мехур, тумор на епителната тъкан на главата и врата, белодробен карцином, тумор на яйчниците, както и на тестисите. Предпочита се от пациентите, които имат усложнения, защото се понася по-леко от останалите цитостатици.
Отговор на писмото до момента не е получен.