Излагането на слънце е изключително опасно, сигнализират специалисти от Комплексния онкологичен център, Пловдив, където все повече нараства броят на заболелите и новорегистрирани случаи с кожни тумори.
Като рискови фактори се посочват слънчевото изгаряне и преекспозиция на слънчева светлина. Все повече се налага и мнението, че кожните тумори са автоимунни заболяваня, които се предават генетично.
За кожните заболявания има значение цветът на кожата например. Научно доказано е , че боледуват повече хората от бялата раса и тяхната кожа е по-рискова за поява на меланом – едно от най-страшните онкозаболявания.
Хората, които имат повече бенки по тялото си трябва да са особено внимателни и наблюдателни. Бенките обикновено са овални и симетрични, с добре очертан контур. Техният цвят е хомогенен, от светло до тъмно кафяв. Големината на бенките варира, обикновено до 6 мм.
Меланомите са с неправилна форма, уголемени, границите им са назъбени и са с нехомогенен цвят.
Т.е. човек трябва да е внимателен и ако забележи бенка, която започва да се увеличава по размер, прокървява, да образува коричка, непременно трябва да посети онкодерматолог.
Не е препоръчително да се премахват бенки, а ако хората решат да го направят е добре след това да се направи хистологично изследване с цел превенция и профилактика.
Най-общо казано, хората трябва да избягват силните жеги, да бъдат с шапки, на сянка и да приемат достатъчно течности.