В Медицински Университет – Пловдив ще се проведе традиционната вече „Нощ на учените“. Тази година обаче събитието ще е последният отзвук от тържествата, посветени на 70-годишнината на университета. Затова подготовката стартира рано, а очакванията са големи.
В нощта ще участват десетки учени, а зрителите се очаква да бъдат стотици. „Нощта на учените“ следобеда на 25 септември със срещата между любими преподаватели, избрани от студентите и техните ученици. Целта е да се усети приемствеността между поколенията във вече 70-годишната история на МУ-Пловдив.
„Сред нас ще бъде проф. Христо Миленков – дългогодишен ръководител на Катедрата по патоанатомия и студент от първия випуск на Университета. Той имаше уникалното качество да преподава и по време на изпит. И до днес, защото той продължава да упражнява лекарското си изкуство, за поставянето на всяка по-трудна патоанатомична диагноза той е решаващият арбитър. Друг многоочакван участник е проф. Никола Запрянов. Човек, който доближи медицината до изкуството и намери последователност и търпение да напише стотици страници хроника на позабравеното време от „детството на Университета“. Проф. Петър Кавлаков – сладкодумният, увличащият с младежкия си дух стоматолог няма нужда от представяне – той нито за миг не е забравян. Той е винаги след нас – по-младите. Това е първото поколение.”, съобщи доц. Нарцис Калева, която е един от организаторите на събитието.
В „Нощта на учените” има и специална „Мисия преподавател”. В нея ще участват проф. Мариана Мурджева – микробиолог, имунолог, заместник-ректор. Тя е предложена от „квотата“ на Фармацевтичния факултет. Как успява от скучната микробиология да създаде любима приказка? Това е един от въпросите, на които ще отговаря пред студентите.
Студентите по стоматология предпочетоха доц. Нешка Манчорова. Завършила само преди 15 години тя със сигурност е и най-младата участничка, но професионалните й успехи са забележителни. Д-р Ангелина Стоянова също ще вземе участие в „мисията”. Тя няма титли, но има друго, много по-важно – 40 години посветени на най-тежко болните деца – онкологично болните. С личния си пример на лечител, с любовта си към болните деца, с трудолюбието си и завидния си диагностичен поглед тя увлече поколения студенти да предпочетат тежкия път на педиатрията. Продължава и днес.
„За какво ще говорим – вероятно за всичко, свързано с медицината, стоматологията, фармацията, разбира се, в рамките на ограниченото време от 60 минути. Въпросите вече се обмислят – отговорите са изживени. Няма как времето да е достатъчно. Но традициите затова са традиции – да продължават.”, споделя още доц. Нарцис Калева.