Повтаряща се неуспешна имплантация и инвитро: Какво трябва да знаем?

На какво се дължи неуспешната имплантация

Успехът при инвитро фертилизацията зависи от определен брой фактори. Това означава, че често се налага да бъдат извършени няколко цикъла, докато се постигне желаната бременност. Не е тайна, че процесът често е дълъг и свързан с множество емоции.

Въпреки че няма официална дефиниция за повтарящ се имплантационен неуспех (Recurrent implantation failure, RIF), обикновено се приема, че за такъв става въпрос, когато след поне 3 трансфера на здрави ембриони не се е осъществила бременност.

Причините за този сериозен проблем могат да бъдат както от страна на жената, така от страна на ембриона. В тази статия ще Ви представим част от най-често срещаните фактори, допринасящи за повтарящите се неуспешни имплантации.

Възраст на майката

Проучвания сочат, че инвитро фертилизацията е най-успешна при жени до 35-годишна възраст. С напредването на възрастта зачестяват случаите на анеуплоидии (анормален брой хромозоми) в получените ембриони, което води до по-голям брой неуспешни имплантации. Интересен факт е, че подобна разлика в успеваемостта на инвитрото се наблюдава в далеч по-малка степен, когато са били използвани донорски яйцеклетки, което подкрепя тезата, че възрастта на майката се отразява на качеството на яйцеклетките.

Нарушения в анатомията на матката

Различни състояния като миома, хидросалпингс или вродени аномалии на матката могат да попречат на имплантацията. Обикновено те се уточняват още преди да е започнал инвитро цикълът. По преценка на лекуващия Ви акушер-гинеколог е възможно да Ви бъде предложено хирургично лечение.

Имунологични проблеми

Когато повтарящите се неуспехи на имплантацията не могат да бъдат обяснени с друга причина, следващата стъпка е назначаването на имунологични изследвания. Сред най-честите имунологични причина за неуспешна имплантация са:

  1. Завишени стойности на някои антитела – антифосфолипидни, антикардиолипинови, анти-β2 гликопротеин-I антитела, както и  лупусен антикоагулант, характерни за т.нар. антифосфолипиден синдром, са свързани с повтарящи се имплантационни неуспехи.
  2. Някои особености на имунната система на жената – дисбаланс между Th1 и Th2 клетки, както и абнормно повишена активност на маточните NK клетки.

Наличие на рецептивен ендометриум

Ендометриумът (маточната лигавица) претърпява значителни изменения в морфологията си по време на менструалния цикъл, без които не би могла да се осъществи бременност. Под действието на естрогените и прогестерона, дебелината на ендометриума нараства до около 8мм. Освен това съществува период, наречен “имплантационен прозорец”, около 19-21 ден, когато матката  е възприемчива към ембриона и може да настъпи имплантация. При известен процент от жените, този период на възприемчивост на матката е изместен спрямо нормалния, което води до репродуктивни неуспехи.

Повтарящата се неуспешна имплантация при инвитро е комплексен проблем. Разнообразните причини, които могат да доведат до нея, обуславят наличието на различни методи за лечение.

Инвитро клиника New Life - Пловдив

Абонирайте се за нашия бюлетин!

Получавайте новини и полезни съвети от Zdrave-Plovdiv.com

Като се абонирате за нашия бюлетин, вие се съгласявате с нашата Политика за поверителност. Можете да се отпишете по всяко време.