Проф. д-р Жанет Грудева – Попова, дм,
Заместник директор по диагностично – лечебна дейност, Началник Клиника по медицинска онкология в УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив, Председател на Общата клинична онкологична комисия
Заместник декан на Научно-изследователската дейност на Медицински факултет
Ръководител Катедра Клинична онкология
– Проф. Грудева, кои са основните методи за лечение в онкологията?
– Лечението в онкологията изисква мултидисциплинарен подход. В областта на диагностиката вече се работи на молекулярно-генетично ниво, което позволява постигане на висока прецизност. Лечението включва хирургичен подход, лъчетерапия, химиотерапия и таргетна терапия. Дали ще се използват всички методи на лечение, или само някои от тях зависи от стадия на болетта, както и от нозологичната единица. Решението какъв да бъде пътя на пациента се взема от общата клинична онкологична комисия.
– Какви са новите методи за лечение в онкологията?
– Всяка специалност с отношение към онкологията се развива. В хирургията вече се използват лапароскопски методи и роботизирана хирургия. За лъчелечение е въведена нова, модерна апаратура. Такъв е Киберножът, с който може да се постигне контрол при трудно достъпни за хирургична намеса места. Революционно е и развитието на лекарственото лечение в онкологията. Прилагат се нови медикаменти, представители на таргетната терапия. Те определено имат отношение към подобряване на успеваемостта на лечение. Вече се говори за т.нар. прецизна медицина, при която познавайки молекулярно-генетичния профил на пациента и на неговия тумор се организира съвсем индивидуално лечение.
– Увеличва ли се броят на пациентите с онкологични заболявания?
– Да, броят на онкоболните пациенти категорично се увеличава, като се очаква към 2030 година онкологичната заболеваемост да изпревари сърдечно-съдовите заболявания. Нарастване на заболеваемостта се наблюдава при почти всички локализации, както при мъжете така и при жените. Едновремено с това се отчита подобряване на преживяемостта, като тя е различна за различните тумори.
– Има ли добри специалисти в България?
– Да, в страната има добри специалисти във всички направления на онкологията – от диагностиката до терапия. Разбира се дефицит в определени специалности (например клинична патология) се чуства съвсем осезателно. За радост има млади и амбициозни лекари, които проявяват интерес към тази специалност.
– Разкажете за възможностите за лечение, които предлага Клиника по медицинска онкология в УМБАЛ „Свети Георги“?
– Университетска болница „Свети Георги“ разполага в структурата си с единствената за Южна България Клиника по медицинска онкология, която отгововаря на III-то ниво на компетентност и предоставя съотвеното на това ниво обслужване. Като структурна единица на болницата ние предлагаме съвременно и интердисциплинарно онкологично лечение 24 часа в денонощието.
– С каква апаратура разполагате?
– УМБАЛ „Свети Георги“ разполага със съвременна диагностична апаратура – мамограф, ядрено-магнитен резонанас, 64 слайдов компютър томограф, както и PET/CT-скенер, който съвсем скоро бе въведен в употреба. Той е от последно поколение и е единствения в Южна България. Провежданите изследвания са с приоритет за диагностика в онкологията, финансират се от Националната здравноосигурителна каса и са абсолютно безплатни за пациентите. С него се постига високо качество на диагностичния процес, при ниско лъчево натоварване. По отношение на апаратурата за лечение разполагаме с единствения в страната апарат за радиохирургия (Кибенож), както и с уредба за интраоперативно kV лъчелечение.
– Провеждате ли скрининг за ранна диагностика?
– По принцип скринингът е обект на доболничната помощ, но независимо от това различните клинични звена организират постоянно кампании за превенция и ранна диагностика.
– До колко начинът на живот определя честотата на заболяването? Кои са рисковите фактори и има ли фамилна обремененост при тези заболявания?
– Всяко социално значимо заболяване, включително и онкологичните имат два аспекта, от които зависи тяхната честота. Едният е фамилната обремененост включително индивидуални особености на пациента, а другият е средата на живот. Под среда на живот се има предвид замърсяване, стрес и вид на храната – прекаляването с червено месо се смята за рисков фактор. Наднорменото тегло също увеличава риска на заболеваемост особено при някои локализации.
– Каква профилактика препоръчвате и какви са Вашите съсвети?
– Това, което световната медицина е утвърдила като правила за здравословен начин на живот, би могло да играе роля и като профилактика на онкологичните заболявания. Мога да препоръчам умерената двигателна активност, непрекаляване с месо или по-възможност препоръчителен вегетариански начин на хранене. Моят съвет е да се води здравословен наичн на живот, при който организма да се чуства в хармония със себе си.