Една инвитро процедура обикновено започва с хормонална стимулация, продължава с изваждане на яйцеклетки чрез пункция, оплождането на тези яйцеклетки, култивирането на получените ембриони и завършва с ембриотрансфера. Оплождането на яйцеклетките бива 2 основни вида – Конвенционално инвитро и Интрацитоплазмено инжектиране на Сперматозоид (от анг. ICSI).
Какво е ICSI оплождане?
ICSI оплождане се използва главно при двойки с мъжки фактор на безплодие. Естеството на ICSI процедурата позволява да се оплодят яйцеклетките дори при наличието на единични подвижни сперматозоиди с добра морфология. Това се постига като ембриологът улавя тези единични сперматозоиди с помощта на т. нар микроманипулатор (Виж Фиг.). Всеки от избраните сперматозоиди по отделно се имобилизира, взима се в инжекционната микропипета и се инжектира в една яйцеклетка.
Каква е разликата между ICSI и IMSI?
IMSI (от англ. Intracytoplasmic Morphologically selected Sperm Injection) процедурата е подобрена версия на ICSI (от англ. IntraCytoplasmic Sperm Injection), при която сперматозоидите се гледат на много голямо увеличение (x 6000). За сравнение при стандартната ICSI процедура сперматозоидите се наблюдават и селектират при оптично увеличение от x400 до x600. Около 10 пъти по-голямото увеличение позволява да се визуализират много по-добре отделните подклетъчни структури на сперматозоида като акрозомата, главичката, шийката, цитоплазмения остатък и опашката на сперматозоида. По-добрата визуализация дава възможност за много по-прецизна селекция на сперматозоидите, които ще бъдат използвани при последващото оплождането. След фазата на селекция на сперматозоиди процедурата по оплождането при IMSI е идентична с тази при ICSI.
IMSI методът е полезен при пациенти с много нисък процент сперматозоиди с нормална морфология. Въпреки че е по-трудоемък и отнема значително повече време при този вид пациенти има смисъл да се прилага. В някои случаи IMSI методът се препоръчва и при двойки с няколко неуспешни ICSI цикъла зад гърба си, както и при двойки с рекурентни аборти.
Говорете с вашия акушер-гинеколог, специалист по лечение на безплодие, за да разберете кой е най-подходящият метод за вас!